Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V reportu z vystoupení CROBOT jsem již psal, že tak strhující rockový koncert, který je navíc postaven na zavedených klišé žánru, jsem za posledních několik let neviděl. Pojďme se teď zaměřit na aktuální a současně jedinou desku „Something Supernatural“, kterou pennsylvánská banda rock´n´rollových vyvrhelů dala světu. Na první pohled nejde o nic výjimečného. Dle nejlepších jižanských amerických rockových tradic mám před sebou materiál, který je homogenní směsí stoneru a hard rocku v té nejlepší oldschool tradici. Tu a tam zjemní směrem k blues rocku v bolestných kytarových cajdácích, ve kterých kytarám sekunduje foukací harmonika nebo lehký závan psychedelie. Dalo by se říci, že jde o jižanské rockové klišé s výtečným vokalistou, kterou netahá za ucho a dokáže hlasem šlápnout na plyn přesně v těch místech, kde se sluší.
CROBOT jakoby natočili „Something Supernatural“ dle učebnice „Jak natočit skvělou retro rockovou desku“. A nejen, že to hudebně dává smysl, má to navíc i současnou jiskru a nakažlivě houpající groove. Ať už je to plouživě zažínající „Queen of The Light“, ospale se převalující „La Mano de Lucifer“ nebo drtící živel „The Necromancer“, vždy mě jejich skladby oslovují víc, než legendy typu AC/DC nebo LED ZEPPELIN, k jejichž odkazu se CROBOT hlásí. Nejsou tu cukrkandlové pasáže, které vás za chvilku omrzí. Toto je současná sklizeň ze setby, kterou v sedmdesátých letech zaseli BLACK SABBATH!
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.